Egy önismereti folyamat: az önreflexió
Az önreflexió azt jelenti, hogy az ember képes viselkedését, érzelmeit, gondolatait értelmezni és elemezni.
Életünk alakulásához, céljaink megfogalmazásához a döntései helyzetekhez, kapcsolódásainkhoz és végső soron a kiegyensúlyozottabb élethez elengedhetetlen önmagunk megismerése, megértése. Tudjátok, ez az a végetnemérős folyamat, amibe egyszer belekezdünk és aztán jórészt úgy érezzük végeláthatatlan a „hagymahéjak lehúzása”.
Fontos kiemelni, hogy az önreflexió a múlt – jelen – jövő hármasát kapcsolja össze és segíti megérteni őket.
Oláh Attila, az ELTE Pozitív Pszichológiai Kutatócsoport vezetője mondta:
Mindig az egyéntől függ, hogyan él meg bizonyos helyzeteket, mennyire tartja őket stresszesnek.
Stressz van-volt-lesz. Ráadásul a stressz nem kizárólag jó vagy rossz, egyszerűen szervezetünk, külső ingerekre adott válasza. A pozitív stressz (eustressz) javítja teljesítményünk, képes motiválni, jobb eredményre inspirálni. Ilyen például, amikor a nyaralással kapcsolatos teendőket kell intéznünk, vagy épp házasodni készülünk.
Sorolj fel 5 helyzetet!
Keress 5 helyzetet a közelmúltban, amikor eustressznek voltál kitéve! Mi történt ezekben a helyzetekben? Milyen testi érzeteket tapasztaltál? Milyen érzelmek, gondolatok voltak jelen?
Az önreflexió gyakorlása
Néhány módja a befelé figyelésnek, önreflaxiónak:
- Csend, meditáció: elménk elcsendesítése, éber figyelem arra, ahogy a dolgok épp történnek velünk, bennünk, körülöttünk
- Naplóírás: mindent leírhatsz, amit érzel, gondolsz, tapasztalsz és visszaolvasva könnyebb lesz a feldolgozás és a megértés is
- Önismereti kérdések: készítsünk egy listát önismereti kérdésekkel, amiket rendszeresen megválaszolunk. Egy napló segítségével ezt is nyomon tudjuk követni
- Szakember: erre a folyamatra segítőt is választhatsz magad mellé, ez főként kezdetben jelenthet plusz motivációt és segítséget (persze kérdés ugye, hogy kinek meddig tarta „kezdetben” 🙂
Tudtad?
Freud (1977) szerint a lelki betegségeink fő okozója az önmagunk megismerésétől való félelem.
Néhány önreflexiót segítő kérdés
Hogyan érzem most magam? Miért érzek így?
Mi váltotta ki belőlem ezt az érzést, érzelmet?
Ugyanez a szituáció máskor is ezt az érzést, érzelmet keltené bennem; ha nem, akkor mit? Miért?
Hogy vagyok most az életem alakulásában jelen: aktív cselekvőként vagy passzív megfigyelőként? (akár %-os arányt is írhatsz!)
Mi az, ami az életben számomra elengedhetetlen?
Mire lenne most szükségem, hogy elégedett legyek?
Az elmúlt fél évben mi alapján haladtam, mik alapján döntöttem a nehezebb helyzetekben?
Hol tartok a korábban (mondjuk év elején) kitűzött célok felé vezető úton?
Ha elakadtam valahol céljaid megvalósításában:
- Hol akadtam el pontosan?
- Odáig mi motivált?
- Mire lenne szükségem a tovább haladáshoz?
- Ehhez mire vagy kire van szükségem?
- Elérhető ez számomra?
- Ha nem, akkor nincs másik lehetőség?
Ide kattintva instagram oldalamon is találsz egy posztot ehhez a témához!
—————————————————————————————————————
Továbbra is hiszünk abban, hogy minden témában számtalan nézőpont létezik, célunk ezek közül egy megmutatása. Annak a megmutatása, ami hozzánk ebben a témában a legközelebb áll.
Nem állítjuk, hogy nálunk van a mindentudás varázspálcája, csupán felkínáljuk Neked a gondolatainkat. Ezek közt, ha találsz számodra építőt, azt vidd magaddal – ha pedig több ilyenre is rálelsz, akkor fontold meg a közös munkát!
Azt is megköszönjük, ha bármilyen észrevétellel vagy kérdéssel találsz ránk. Ezeket is írd meg bátran, kapcsolódjunk ezen elérhetőségek bármelyikén.
Érdekel miben rejlik még a mindfulness szépsége és mi is ez pontosan? Akkor lehet, hogy ez neked szól.
A cikk megírásában, adatok összegyűjtésében segített: Sárközy Borbála, pszichológus hallgató, a Lélektöltés oldal hírleveleiért, cikkeiért felelős segítőm.
Forrás:
Atkinson, R.L. & Hilgard, E.R. (2005). Pszichológia. Budapest: Osiris
Czeglédi, E. (2012). A viselkedésváltozás transzteoretikus modelljének alkalmazási lehetõségei az elhízás kezelésében. Mentálhigiéné és Pszichoszomatika, 13(4), 411–434.
Freud, S. (1977). Pszichoanalízis. Kriterion Kiadó.
Kristeller, J.L., & Wolever, R.Q. (2011). Mindfulness-based eating awareness training for treating binge eating disorder: the conceptual foundation. Eating Disorders, 19(1), 49–61.
Neff, K.D. (2003). Self-compassion: an alternative conceptualization of a healthy attitude toward oneself. Self and Identity, 2(2), 85–101. Neff, K.D. (2014). Együttérzés önmagunkkal. Budapest: Ursus Libris
O’Reilly, J.J. & Kelly, J. (2010). Long-term impact of overweight and obesity in childhood and adolescence on morbidity and premature mortality in adulthood: systematic review. International Journal of Obesity, 35(7), 891–898.
Perczel-Forintos, D. (2017). Tudatosság és önreflexió.
Williams, M., Teasdale, J., Segal, Z. & Kabat-Zinn, J. (2011). Kiút a boldogtalanságból. Budapest: Édesvíz Kiadó