ADVENT: TUDATOS LASSÍTÁS
Lassan díszbe öltözünk kívül: utcák, kertünk, házunk , majd belül is: elkezdhetünk tudatosan lassítani, gondolataink és érzelmeink ezen időszak pozitív oldala felé terelni.
Azonban a készülődés, Advent ideje sokféle érzelmet hozhat magával. Jelen lehet a boldogság, meghittség, de a feszültség, türelmetlenség és rohanás egyaránt. Fontos, hogy az adventi időszakban félre tudjuk rakni a perfekcionizmusunkat, ne akarjuk túlhajszolni magunkat. Mert az öröm az változatlan. Itt és most tudjuk átélni – nem a jövőben, sem a múltban. És hogy hogyan? A kulcsszó a tudatosság.
TUDATOS ÜNNEPLÉS
Az ünnep, ünneplés nem más, mint amikor átadod magadat az élet élvezetének és az örömöt választod. Ez gyakorolható és beépíthető az egyszerű hétköznapokba is, hiszen nem csak karácsonykor lehet az ember boldog, tölthet időt szeretteivel.
Ha felveszed az ünnep „szemüvegét” és körülnézel: a zajos hétköznapokban is fülöncsíphető az öröm. Hisszük, hogy minden ünnep annyira ünnep, amennyire mi magunk megéljük, engedjük.
Ez a tudatos megélés van, amikor sikerül, van, amikor nem és ez teljesen „oké”. Emberek vagyunk a magunk összes érzelmével és lelkiállapotával együtt. Ahhoz, hogy a család minden tagja jelen tudjon lenni az ünnepben (testeben és lélekben egyaránt), kicsit félre lehet tenni a problémákat. Ez nem szőnyeg alá söprés, hanem öngondoskodásunk, önszeretetünk része. Azonban ehhez, hogy ilyen módon lehessünk jelen, elő kell készülni.
Figyelj!
Készíts év végi öngondoskodás listát!
- Mi az, amire szükség van és mi az, amit csak a látszat kedvéért teszek, hogy mások elfogadjanak?
- Biztos szükség van 5 fogásra az ünnepi vacsoránál, kellenek minden évben új díszek?
- Mik azok az évente feljövő családi konfliktusok, amikben idén szándékosan nem veszek részt? Hogyan teszem ezt?
AJÁNDÉKOZÁS ÉS HAGYOMÁNYOK
A gyerekek egész évben meglepik szüleiket a bölcsiben, oviban, iskolában készített apróságokkal. Minden ajándékuk személyes, nagy gonddal készített. Felőtt korunkra ez valahogy kikopik. Gyakran esünk abba a hibába, hogy túlgondoljuk az ajándékozást, a csillogó akciók tengerében könnyen elveszik a személyesség fűszere.
Érdemes szeretteink ötleteit egész évben figyelemmel kísérni és listát készíteni róluk, hogy karácsonykor biztosan olyat kapjanak, amire valóban szükségük van. Ami ötlet már hamarabb megvan, azt beszerezheted korábban, akár már nyáron vagy ősszel. Ha valakinek nincsen öltet, gondold át: Vajon mi az ő szeretetnyelve? Próbálj meg ez alapján dönteni!
Csilla: „Persze most joggal gondolhatod: „Köszi a tanácsot így karácsony előtt egy héttel” 😀 De lehet ez egy olyan gondolat, amit tudatos ünneplés jelszóval elteszel magadnak jövőre.”
Érdekesség
Az öt szeretetnyelv: elismerő szavak, minőségi idő, ajándékozás, szívességek, testi érintés
Fontos az ajándékozás légköre is: ha mindenki személyesen adja át az ajándékát a másiknak és egyszerre csak egy ember bont éppen, akkor talán könnyebb elcsípni egy-egy bensőségesebb, mélyebben megmaradó pillanatot.
A szeretet az, ami karácsonykor a szobában van. Ha egy pillanatra abbahagyod az ajándékok kicsomagolását, akkor lehet meghallani. (7 éves kisgyerek)
Hagyományaink az utókornak itt hagyott ajándékok. Hasznos hát ezeket is néha újból átgondolni. Például ránézhetsz arra is, hogy nálatok hagyomány lett-e az ünnepek alatti feszültség és veszekedés! Nagyon sok cselekedet, ünnepi hagyomány a megszokáson alapszik. Ezek mellé vagy akár helyett teremthetünk olyanokat, amik ugyanúgy értünk vannak, mint a régiek.
Csilla: nálunk ilyen újdonság lesz idén az asztal körüli hálaadás, remélem ez hagyománnyá érik majd az évek alatt. Pár éves újításunk a diós és mákos beigli mellett a gesztenyés. Régi hagyomány pedig, hogy mindenki kivonul a szobából, apa (anno nagyi) bent marad és csenget, amikor az ajándékok a fa alá kerültek.
TUDATOS NEM
Hagyományok ide vagy oda, fontos megtanulni nemet mondani ilyenkor dolgokra. Legyen szó ételről, ajándékozásról, díszítésről. Mert nemet mondani tudni kell és egészséges is. Aki képes erre, azt tisztában van önmagával, határaival és ő ül saját vezetői székében. Ez erőt és egészséges mértékű hatalmat tud adni (Vanessa Patrick – Houston Egyetem professzora).
TUDATOS IGEN
Önmagadra és a saját igényeidre!
Lehet elvárásként jelenik meg, hogy élvezni és várni kell az ünnepeket. Ingeráradat zúdul ránk, feladataink csak nőnek, sokasodnak. Ilyenkor észreveheted, hogy az énidő is feladattá, kötelességgé válik. Tudatosan igent mondani az elcsendesedésre és az önreflexióra segít abban, hogy meg- és át tudjuk élni azt, ami bennünk van.
Gondoljuk át, korábbi években mi jelentette ebben az időszakban a legnagyobb stresszforrást. Nem biztos, hogy ki tudod őket iktatni, de fontos ezeket a tényezőket felismerni, előre tervezni. Kezdj el listát írni, mi az, ami ilyenkor teendő. Oszd meg családtagjaiddal, hogy ne egy embert terheljen minden és legyen karácsonyra teljesen kimerült, hanem hogy mindenki ki tudja venni a részét az ünnepi készülődésből. A hangolódáson túl kellemes időtöltést is jelenthet a közös munka 😉
NEHÉZSÉGEK
Egyedül: nem mindenki tudja a családja körében tölteni az ünnepeket. Járj nyitott szemmel és vedd észre hol lehet egy kedves szó, egy apró tett segítség és örömforrás!
Anyagiak: a pénzügyek sokaknak beárnyékolhatják ezt az időszakot, így ha teheted, ilyenkor (is) támogass egy családot vagy szervezetet!
Fájdalom: megjelenhet egy elvesztett családtag, válás vagy gyermekek kirepülése miatt. Ezek természetes folyamatok, a gyász nem pihen. Gondold át: mire van szükséged, hogyan tudnál szeretettel gondolskodni önmagadról?
Ebben a hónapban arra hívunk, hogy Lélektöltés tartalmak segítségével csempéssz lassú pillanatokat is az év végi rohanásba. Itt van pár példa:
Hiszünk abban, hogy minden témában számtalan nézőpont létezik, célunk ezek közül egy megmutatása. Annak a megmutatása, ami hozzánk ebben a témában a legközelebb áll.
Nem állítjuk, hogy nálunk van a mindentudás varázspálcája, csupán felkínáljuk Neked a gondolatainkat. Ezek közt, ha találsz számodra építőt, azt vidd magaddal – ha pedig több ilyenre is rálelsz, akkor fontold meg a közös munkát!
Azt is megköszönjük, ha bármilyen észrevétellel vagy kérdéssel találsz ránk. Ezeket is írd meg bátran, kapcsolódjunk ezen elérhetőségek bármelyikén.
Érdekel miben rejlik még a mindfulness szépsége és mi is ez pontosan? Nézd meg bővebb leírásom a mindfulnessről.
A cikk megírásában, adatok összegyűjtésében segített: Sárközy Borbála, pszichológus hallgató, a Lélektöltés oldal hírleveleiért, cikkeiért felelős segítőm.
FORRÁSOK:
Bódi, K. (2017). Fogyasztási szokások interkulturális párkapcsolatokban: ajándékozás (Doctoral dissertation, BCE Gazdálkodástudományi Kar)
https://www.nytimes.com/2017/05/08/smarter-living/why-you-should-learn-to-say-no-more-often.html
https://wmn.hu/elet/16694-d-toth-kriszta-megis-hova-tunt-az-unnep-csodaja