Miért fontos a mindfulness gyerekeknek?
Gyermekkorban a tudatosság, az érzelmi intelligencia és a belső harmónia alapjai könnyedén elültethetők, akár egy kis mag a termékeny talajban. A mindfulness gyakorlatok segítenek a gyermekeknek abban, hogy már fiatalon megtanulják, hogyan figyeljenek önmagukra, érzelmeikre és a környezetükre. A tudatos jelenlét elsajátítása hozzájárul ahhoz, hogy nyugodtabbak és koncentráltabbak legyenek, ami hosszú távon segítheti őket az élet különböző területein.
Két új mindfulness könyv gyerekeknek
Az egyik friss kiadvány, a Tigrisnindzsa és csodakő – Mesék és foglalkoztató, egy mesekönyv és kreatív feladatgyűjtemény. Ez a kötet a kis olvasók számára is könnyen érthető történeteken és interaktív gyakorlatokon keresztül mutatja be a mindfulness alapelveit. A könyv főszereplője egy bátor és kíváncsi karakter, aki kalandjai során felfedezi a türelem, a tudatosság és a nyugalom erejét.
A másik újdonság, a Mindfulness ABC – Gyakorlatok oviban, suliban és otthon, egy gyakorlati útmutató, amely kifejezetten szülőknek és pedagógusoknak készült. A könyv hasznos tippeket és kipróbált technikákat kínál arra, hogyan építhető be a mindfulness gyerekeknek szánt gyakorlata a mindennapjaikba.
A mindfulness pozitív hatásai gyerekeknél
Az utóbbi években egyre több kutatás igazolja, hogy a mindfulness gyakorlása már fiatal korban is rendkívül pozitív hatással van a fejlődésre.
- Egy kanadai kutatás (Schonert-Reichl & Lawlor, 2010) szerint a mindfulness programok javítják a gyermekek empátiáját, érzelmi szabályozását és szociális készségeit az iskolai környezetben.
- Egy németországi meta-analízis (Zenner, Herrnleben-Kurz & Walach, 2014) megállapította, hogy a mindfulness-alapú beavatkozások pozitív hatással vannak a gyermekek figyelmi és érzelmi szabályozási képességeire, valamint csökkentik a stresszt és a szorongást.
- Egy holland kutatás (van de Weijer-Bergsma et al., 2014) eredményei szerint a tudatos jelenlétet gyakorló gyermekek jobban teljesítenek az iskolai feladatokban, és kevésbé hajlamosak a túlzott stresszre és szorongásra.
- Egy brit kutatás (Dunning et al., 2019) kimutatta, hogy a mindfulness programok segítenek a gyermekeknek a figyelmük fókuszálásában, csökkentik a hiperaktivitást és hozzájárulnak a jobb iskolai teljesítményhez.
Összegzés
Tehát azok a gyerekek, akik rendszeresen végeznek tudatos jelenléttel kapcsolatos gyakorlatokat, kevésbé hajlamosak a szorongásra, könnyebben kezelik az érzelmeiket, és jobban teljesítenek az iskolában is. Ez különösen fontos a mai világban, ahol a digitális eszközök és az információáradat gyakran elvonják a figyelmet, és növelik a mentális terhelést.
Könyvekkel tanítható a mindfulness gyerekeknek?
A „Tigrisnindzsa és csodakő” különlegessége, hogy a mesék és a foglalkoztató feladatok ötvözése révén a gyerekek élményszerűen tanulhatnak meg olyan egyszerű technikákat, mint a tudatos légzés vagy az érzékszervi fókuszálás. Ezek az alapok nemcsak a nyugodtabb mindennapokhoz, hanem a hosszú távú mentális egészséghez is hozzájárulnak.
A „Mindfulness ABC” ezzel szemben a pedagógusok és a szülők számára is nagy segítséget nyújt. E gyakorlatok révén a gyermekek könnyedén beilleszthetik a tudatos jelenlétet a napi rutinjukba, legyen szó akár az iskolai órák közötti pihenőkről, akár az esti lefekvés előtti megnyugvásról. A könyv gyakorlatai nemcsak a gyerekek belső világára hatnak pozitívan, hanem az egész család számára lehetőséget teremtenek arra, hogy együtt tapasztalják meg a mindfulness jótékony hatásait.
Videóinterjú a könyvek szerzőjével
A könyvek szerzője tanártársam, Mellár-Mezei Anita. A vele készített interjúmban még több érdekességet tudhatsz meg a kiadványok hátteréről, céljáról és gyakorlati alkalmazásáról. A beszélgetés során kiderül, milyen személyes tapasztalatok inspirálták a könyvek létrejöttét, és hogy milyen visszajelzések érkeztek eddig a gyakorlatokról.
Anita tanárként azt is hangsúlyozza, hogy a mindfulness nem egy bonyolult, elérhetetlen dolog. Inkább egy olyan természetes megközelítés, amelyet minden gyermek és család könnyedén alkalmazhat.
Nézd meg a videót!
Akár szülőként, akár pedagógusként szeretnél betekintést nyerni ebbe a világba, ezek a könyvek remek kiindulópontot jelenthetnek:
Szeretnél még több hasznos tippet és inspirációt kapni a tudatos jelenlétről? Iratkozz fel a hírlevelemre és értesülj elsőként a legújabb tartalmakról és ajánlásokról.