ELŐRE TERVEZÉS = TUDATOS HÉTKÖZNAPOK
Minél több része tudatosan megtervezett az életünknek, annál könnyebben és sikeresebben küzdünk meg a szembejövő kihívásokkal. A tervezés szótól néha a hideg futkos a hátamon, ha Neked is, akkor tedd mellé az önegyüttérző jelzőt! Önegyüttérző tervezés – máris kedvesebb és „élhetőbb”.
Megfelelően megfogalmazott célokkal és hozzájuk tartozó tervvel fokozhatjuk hatékonyságunkat, mely hatással van önbizalmunkra és egész énképünkre – ezáltal pedig hétköznapjainkra, életünk minőségére.
Érdekesség a fogadalmakról
2019-ben a Clay Center for Young Healthy Minds országszerte 750 szülőt vizsgált ebben a témakörben. 10 szülőből 6 mondta, hogy újévi fogadalmak megtételére ösztönözte gyermekeit!
Ahhoz azonban, hogy tervezni tudjunk, először önmagunkat kell „rendbe rakni”. Fontos tisztában lenni képességeinkkel, határainkkal, alkalmazkodóképességünkkel. Meg kell teremteni a rezilienciát,azaz a rugalmas ellenállóképességet.
CÉLRA TARTS
1. Tervezés + elkötelezettség = biztos siker ?
Önmagában a jó cél megfogalmazása félsiker – bár a tervezésnek fontos motiváló szerepe van, de a képlet elengedhetetlen alkotóeleme a TE elkötelezettséged is. Ez jelentheti szokásaid apró lépésekben való megváltoztatását és a hitet is, hogy az akadályokat át tudod ugrani.
Nem mindegy az sem, hogy célokat fogalmazunk meg vagy fogadalmakat teszünk. 5 perc önreflexióval átgondolhatod: Te pontosan meghatározott rövid-, közép- és hosszútávú célok felé haladsz vagy fogadkozol inkább? Ha utóbbi: általában meddig tart ki ez a lelkesedés?
Hamis remény szindróma – Neked ismerős?
Amikor őszintén hiszünk abban, hogy tervünk sikerrel jár. Kutatások alapján mindig többet várunk az ésszerűnél és hajlamosak vagyunk azt feltételezni, hogy idén minden könnyebb és jobb lesz. Változással kapcsolatos elvárásaink rendszerint túlzóak (Janet Polivy és Peter Herman pszichológusok)
2. Lankadni fog a figyelem
Agyunk elülső része (prefrontális kéreg) a logikusan gondolkodó „Igazgató”. Elszántan dolgozik értünk, fókuszunkat fenntartja.
Egy darabig.
Pontosan addig, amíg valami el nem tereli a figyelmünket. Ami valljuk be, a mai világban elég gyakran előfordul – hiszen
a figyelmed és az időd a legnagyobb értékek!
Gondolat kísérlet
Képzelj el egy hatalmas folyót és benne egy gátat. A gáton van egy lyuk, ahová az ujjad bedugva megakadályozhatod, hogy kiömöljön a víz és átszakadjon a gát. Nem állhatsz viszont állandóan ott, óhatatlanul is lesznek teendőid, amiket el kell intézni. Ilyenkor kihúzod az ujjad és megindul a sok víz.
Folyó: gondolataid áramlása – Bedugott ujj: prefrontális kéreg figyelme – Teendők: bármi, ami eltereli a figyelmed a céljaidról, legyen az a közösségi média, egy nem tervezett kiadás, esemény, érzelmek, gondolatok, kapcsolataid alakulása, stb.
A fogadalmak esetében egy-egy ilyen lankadás után nagyobb eséllyel adjuk fel egész elhatározásunkat, hiszen „ha már egyszer megszegtem, akkor úgyis mindegy!”
A jól megfogalmazott és kidolgozott célok azonban szinte bármilyen viharnak, elterelődésnek ellenállnak.
3. Amikor a cél teherré válik
Érezted már, hogy egy korábban megírt célodnak már a gondolata is folytogat? Beindul a szorongás… a „nem haladok vele elég jól, nem vagyok elég jó” gondolati spirál… a másokkal való összehasonlítás… és felsorakozik a nehéz érzelmek hada.
Ilyenkor igenis lehetünk önmagunk szülői vagy legjobb barátai. Gyakorolhatunk önegyüttérzést és megengedést, akár egy öleléssel vagy azzal, hogy megfogjuk egyik kezünkkel a másikat. Megfogalmazhatunk megerősítéseket, úgy mint
„Szerethető vagyok akkor is, ha ezzel a céllal nem haladok most az elvártak szerint.”
„Tudom, hogy a várt végeredményt több úton is elérhetem.”
„Ér újratervezni.”
LEGYÉL SMART!
Rövid elcsendesedés után lehet találsz magadban is célnak hitt, elérni kívánt állapotokat, például: legyek egészséges, boldog, sikeres. Bennem vannak ilyenek, gyakran önegyüttérző (szerető kedvesség) meditáció közben fogalmazok meg hasonló kívánságokat magam felé.
Onnan lehet könnyen megkülönböztetni ezektől a célt, hogy mind az öt itt felsorolt tulajdonság igaz rá:
- meg lehet konkrétan fogalmazni (Specific)
- lehet mérni, hogy hol tart a személy az eléréséhez vezető úton (Measurable)
- elérhető, megvalósítható (Achievable)
- releváns, valóban rólad szól (Relevant)
- a célnak mindig van eleje, vége vagy határideje (Time based)
+ Azért legyen B terved 🙂
SMART célok és tervezés ide vagy oda, öngondoskodásunk egyik jele lehet , ha B (vagy akár C) tervet is készítünk. Teljesítményünk, hangulatunk ingadozó, illetve számos váratlan helyzet érhet minket. Ezek ellen lehet szuperfegyver a B terv – ráadásul egy óriás nyugalmat is hoz magával: „Nem baj, ha ez nem sikerül, van másik út!”
PÁR KÉRDÉS, AMI SEGÍTHET A CÉLKITŰZÉSBEN
- Milyen célról van pontosan szó, milyen területen kell dolgozni a cél eléréséhez?
- Kit/kiket érint?
- Mérhető az, hogy mikor teljesül a cél és az azt megelőző előrehaladás?
- Ismerem saját erőforrásaimat (pénzügyi, személyi, eszköz, időbeli) és környezetemet (gazdasági, természeti, jogi)?
- Ha elérem a célt, azzal valós produktumot hozok létre?
- Milyen igényeket tudok kielégíteni a cél elérésével – megéri belekezdeni, megfelelő az időzítés?
- A cél eléréséhez határoztam meg konkrét dátumot, mérföldkövek teljesítéséhez időintervallumokat?
Ebben a hónapban arra hívlak, hogy a Lélektöltés tartalmak segítségével csempéssz megengedést és önszeretetet az év eleji tervezésbe. Itt van pár példa:
—————————————————————————————————————
Hiszünk abban, hogy minden témában számtalan nézőpont létezik, célunk ezek közül egy megmutatása. Annak a megmutatása, ami hozzánk ebben a témában a legközelebb áll.
Nem állítjuk, hogy nálunk van a mindentudás varázspálcája, csupán felkínáljuk Neked a gondolatainkat. Ezek közt, ha találsz számodra építőt, azt vidd magaddal – ha pedig több ilyenre is rálelsz, akkor fontold meg a közös munkát!
Azt is megköszönjük, ha bármilyen észrevétellel vagy kérdéssel találsz ránk. Ezeket is írd meg bátran, kapcsolódjunk ezen elérhetőségek bármelyikén.
Érdekel miben rejlik még a mindfulness szépsége és mi is ez pontosan? Nézd meg bővebb leírásom a mindfulnessről.
A cikk megírásában, adatok összegyűjtésében segített: Sárközy Borbála, pszichológus hallgató, a Lélektöltés oldal hírleveleiért, cikkeiért felelős segítőm.
FORRÁSOK:
Pszichodiák Alapítvány: 5 perc énidő c.kiadványa