A robotpilóta irányít?
Egy érzés, ami például reggel munkába menet beléd hasít: „Bezártam a bejárati ajtót?! Biztos bezártam, hisz mindig be szoktam, de egyszerűen nincs meg maga a mozdulat, valahogy most nem emlékszem rá.” Ismerős? Na ez a robotpilóta mód.
Nem hülyültél meg, egyszerűen annyiszor csináltad már az adott tevékenységet, hogy rutinná vált. Átadod a benned lévő robotpilótának az irányítást és amíg ő végzi a jól ismert és begyakorolt feladatokat, addig te agyalsz, álmodozol, elmerülsz a multitaskingban.
Tudtad?
Napjaink 70-80%-át robotiplóta üzemmódban töltjük!
Ez egyébként a közbeszédben elterjedt kifejezés arra utalva, amikor az ember csak úgy átsiklik egy-egy teendőn, vagy akár napszakon. A rutinfeladatok tengerében a tudat csordultig van információkkal. Ilyen üzemmódban elveszik az a szuperképességünk, hogy át- és megéljük a mindennapokat. Aztán évekkel később csak állsz döbbenten és nem érted: hova lett az a sok idő?
Vedd észre
Egyetlen nap alatt annyi inger ér bennünket, mint egy középkori embert egész életében, vagy a szüleink generációját egy hónap alatt. Nem csoda, ha agyunk állandóan szortíroz.
Általánosságban elmondható, hogy az emberek rövidtávú memóriája 5-7 információs egységet tud tárolni egyszerre (Miller-féle törvény). Ezek közül sok információ elveszik, nem kerül át a hosszútávú memóriába. Azért, hogy a lehető legtöbb információ maradjon meg, automatikus reakciókat, sémákat, robotpilótát alakítottunk ki.
Jelentudatossággal egyre könnyebben veheted észre mikor kapcsol be ez a robotpilóta. Ebben segíthetnek például a formális és informális mindfulness gyakorlatok, jóga, légzőgyakorlat, sport, olvasás, vagy bármilyen kreatív tevékenység is.
Kapcsold át
Ahhoz, hogy gyakrabban érkezz meg a jelenbe és a fent írt 80% erősségű robotpilótát kicsit gyengítsd, segíthet, ha naponta többször:
- Figyeled a légzésed: vedd észre az itt és most, természetesen áramló lélegzeted
- Figyeled az érzékszerveid: figyeld meg mit látsz-hallasz-ízlelsz-tapintasz-illatolsz magad körül
- Figyeled a gondolataid: engedd, hogy megjelenjenek, vedd őket észre és közben emlékezz rá, hogy gondolataink nem tények, csupán mentális események (Jon Kabat-Zinn)
- Figyeld a cselekedeteid: hiszen mennyi-mennyi ÉLET lehet egyetlen ajtó bezárásban is 🙂 (hűvös kulcs, lépcsőház illata, árnyékok a falon, a reggeli tea íze a szádban, az ajtó nyikorgó hangja)
- Gyakorolj: lehet ma csak elolvasod ezt. Holnap eszedbe jut és egyszer megfigyelsz. Másnap ismét. Harmadnap lehet már kétszer vagy többször is. A gyakorlás hullámzó lesz, mint maga az élet – de erősödsz általa, robotpilótád pedig lassan visszaadja az irányítást.
Ebben egyébként kezdetben erős támaszod lehet egy mindfulness coach, vagy klub, esetleg meditációs csoport, közösség 😉
Ami még szuper hatékony segítség lehet, ha egy aprósággal naponta emlékezteted magad: lépj ki a megszokott rutinból. Ehhez ajánlom a 60 db-os Lassító kártyacsomagot, mely gyakorlataival, ötleteivel támogatja a tudatos jelenlétet.
Kitekintő, a mindfulness körén túlra
A jéghegy
Az egyik, ha nem a legismertebb pszichológus, Sigmund Freud topográfiai modellje, vagy még ismertebb nevén a jéghegy modellje szerint személyiségünk tudatos, tudatelőttes és tudattalan részekből tevődik össze.
A tudatos rész az itt és most-ban átélt érzések, élmények, gondolatok; mely csupán a jéghegy csúcsa.
A tudatelőttesben vannak a jelenben nem tudatos, de hozzáférhető gondolatok, érzések.
Az elfogadhatatlan gondolatok, érzések, elfojtott emlékek, traumák és ösztönök helye pedig a tudattalan, amely akaratlagosan sem hozzáférhető, azonban folyamatosan befolyásolja viselkedésünket, gondolatainkat.
Az átmeneti jelenség
Másik neves pszichológus, Jung is foglalkozott a tudat kérdésével. Szerinte a tudat átmeneti jelenség, mivel az ember életének nagy részét tudattalanul tölti; a tudat a külvilág percepciójának és az abban való orientációnak a terméke.
Freuddal ellentétben, Jung szerint a tudattalan az elsődleges, abból emelkedik ki a tudat.
Megkülönböztet kollektív és személyes tudattalant. A kollektív tudattalanba tartoznak a korábbi generációk tapasztalatai, az emberiséget általános jellemzi származástól függetlenül, akaratlagosan nem kontrollálható (pl.: ösztönök, szimbólumok). A személyes tudattalan a saját korai élményeinkből, ösztöneinkből áll, analízissel feltárható.
Látszik tehát, hogy információból nincs hiány. Megközelítheted a kérdést többféleképpen.
Na de mélyen magadba nézve, végső soron mi is a fő kérdés? Talán az, hogy hogyan legyünk boldogabbak. Megismerve sokszor végtelenül összetettnek tűnő működésünket, átélve és megélve az életet.
Kívánom Neked, hogy találj ki a robotpilóta mód okozta ködből és tanuld meg egyre többször tudatosítani, hogy mi történik az egyetlen helyen, ahol élsz: itt és most.
—————————————————————————————————————
Hiszünk abban, hogy minden témában számtalan nézőpont létezik, célunk ezek közül egy megmutatása. Annak a megmutatása, ami hozzánk ebben a témában a legközelebb áll.
Nem állítjuk, hogy nálunk van a mindentudás varázspálcája, csupán felkínáljuk Neked a gondolatainkat. Ezek közt, ha találsz számodra építőt, azt vidd magaddal – ha pedig több ilyenre is rálelsz, akkor fontold meg a közös munkát!
Azt is megköszönjük, ha bármilyen észrevétellel vagy kérdéssel találsz ránk. Ezeket is írd meg bátran, kapcsolódjunk ezen elérhetőségek bármelyikén.
Érdekel miben rejlik még a mindfulness szépsége és mi is ez pontosan? Nézd meg bővebb leírásom a mindfulnessről.
A cikk megírásában, adatok összegyűjtésében segített: Sárközy Borbála, pszichológus hallgató, a Lélektöltés oldal hírleveleiért, cikkeiért felelős segítőm.
FORRÁSOK:
Charles S. Carver, Michael F.Scheier: Személyiségpszichológia
Lengyel, A. (2019). A mindfulness és liminalitás felértékelődése: spirituális elvonulási központok, a
fenntartható jövő desztinációi?. Turizmus bulletin, 19(1), 14-24.
Nanamoli, B., & Bodhi, B. (1995). The middle length discourses of the Buddha. A Translation of the
Majjhima Nikaya, Wisdom Publication, Somerville, MA, 31-32.
Szatmáry, I. (2022). Az a nap. ZEN TÜKÖR, (21), 31-32.