Ahogy az évszakok változnak, úgy változunk mi is. Az időjárás befolyásolja a mentális egészséget, az energiaszintet, a hangulatot, a szociális interakciók számát és az általános jóllétet is. A nappalok és éjszakák időtartamának az állandó változása, a hőmérséklet, a környezet színei és szépségei szintén mind hatnak a mentális egészségre.
Az informális és formális mindfulness gyakorlatok integrálása a mindennapokba segíthet egy hasznos viszonyt kialakítani tapasztalatainkkal. Ezáltal segítve afelé, hogy békét kössünk a minket körülvevő kellemes-kellemetlen-semleges történésekkel – legyen az akár egy nagyobb eső, óraátállítás, korai sötétedés vagy bármi, ami például az évszakok váltakozásából adódik.
Formális és informális – ez mit jelent?
Formális mindfulness gyakorlat: ez a tudatos jelenlét alapú meditációkat jelenti, legyen az más által vezetett, vagy hanganyag nélküli
Informális mindfulness gyakorlat: tudatos, éber jelenlét a hétköznapokban. Tudatos mozgás, mosogatás, kapcsolódás másokkal, bármi 🙂
Ha megismerkednél ilyen stresszcsökkentő módszerekkel, ygakorlatokkal, akkor jó helyen jársz. KATTINTS IDE!
Ősz
A nappalok egyre rövidebbek, az időjárás is egyre hűvösebb, érdemes tudatosítani, hogy ez a ciklikus változás könnyen hangulati ingadozásokat eredményezhet. Akár fel is készülhetsz előre erre az időszakra azzal, hogy összeírod a neked örömet okozó tevékenységek listáját! Ez segíthet inspirálódni, amikor szükséged van töltődésre.
Az ősz végével, a télhez közeledve a depressziósok száma megnő. Ősszel tehát kiemelten fontos hangsúlyt fektetni a mentális egészségre, amely például a mindfulness gyakorlatokkal, naplózással és a kreatív tevékenységekkel támogatható.
Ujjlégzés – pár perces gyakorlat
Bal hüvelykujjadat érintsd bal kisujjadhoz tövéhez. Belégzés közben csúsztasd végig a hüvelykujjad a kisujjad csúcsa felé. Kilégzésre lassan csúsztasd vissza hüvelykujjad. Tarts rövid szünetet be – és kilégzés között, közben finoman szorítsd össze ujjbegyeid. Folytasd
a gyakorlatot többi ujjaidon, majd másik kezeden is!
Rád ez nem vonatkozik, mert imádod az őszt és a telet? Nézz körül, kapcsolódj másokkal, segíts! Meglepődnél mennyire sokan küzdenek a szezonális depresszióval, például egy boldog ember álarca mögé rejtve.
A környezetedben vajon kinek jelentene sokat, hogy odafordulsz felé, törődsz vele?
Tél
Ebben az évszakban a legkevesebb a napsütés és bár Karácsony ünnepe ide esik, sokan nem szeretik a telet a hideg, sötét időjárás, valamint az év végi rohanás miatt. A téli időszak alatt számos ember szezonális affektív zavarban szenved (SAD).
Ez leggyakrabban a napsütéses órák számának csökkenése következtében jelenik meg, melatonin és a szerotonin szintünk befolyásolja. Tünetei közé tartozik a depressziós hangulat, az energiahiány, az alvászavarok megjelenése és az étvágy megváltozása. Wetterberg (2008) szerint a téli depresszióval küzdők hajlamosak a szociális izolációra, a sötét elleni bezárkózásra.
Részletesen egyik évszak sajátosságaiban sem tudunk egy blog cikk keretei között elmerülni, azonban mindegyikre igaz: ha tudatosítod biológiailag min mész keresztül (pl hormonszint változás), az egy nulladik lépés a kiegyensúlyozottabb évszakok felé vezető úton.
Tavasz
A tavaszt a költők is sokszor az újjászületés metaforájaként használják, az újév után mindenki megerősödve szeretné magát érezni, új tervekkel és reményekkel vágnak bele sokan az évbe.
Beköszöntével a természet is újjáéled, ami a mentális egészségre is pozitív hatással van, (például a sok szín, ami ilyenkor újra egy kicsit a természet része lesz). Az egyre nagyobb mennyiségű napsütésnek köszönhetően tavasszal növekszik az érzelmek szabályozásáért és a szervezet anyagcseréjének sikerességéért felelős neurotranszmitter, a szerotonin. Sokszor ezt a hormont örömhormonnak is hívják.
Tudtad?
Tavasszal a depresszióval diagnosztizált betegek sokkal jobb közérzetről számoltak be és produktívabbnak is érzik magukat.
Nyár
A forró nyári napok a pihenésről és az aktivitásról is szólnak. Ilyenkor megnövekszik a társas kapcsolatokra fordított idő, köszönhetően az utazásoknak, vakációzásoknak és a meleg által megnövekvő folyadékbevitelnek, ami miatt akár csak egy gyors kávéra vagy limonádéra összefutnak sokan a barátokkal. Nyáron a már említett szerotonin -szint mellett a mentális egészség szempontjából elengedhetetlen D-vitamin szint is növekszik.
—————————————————————————————————————
Töretlenül hiszünk abban, hogy minden témában számtalan nézőpont létezik, célunk ezek közül egy megmutatása. Annak a megmutatása, ami hozzánk ebben a témában a legközelebb áll.
Nem állítjuk, hogy nálunk van a mindentudás varázspálcája, csupán felkínáljuk Neked a gondolatainkat. Ezek közt, ha találsz számodra építőt, azt vidd magaddal – ha pedig több ilyenre is rálelsz, akkor fontold meg a közös munkát!
Azt is megköszönjük, ha bármilyen észrevétellel vagy kérdéssel találsz ránk. Ezeket is írd meg bátran, kapcsolódjunk ezen elérhetőségek bármelyikén.
A cikk megírásában, adatok összegyűjtésében segített: Sárközy Borbála, pszichológus hallgató, a Lélektöltés oldal hírleveleiért, cikkeiért felelős segítőm.
Felhasznált irodalom
- Hofmann, S. G., Asnaani, A., Vonk, I. J., Sawyer, A. T., & Fang, A. (2014). The Efficacy of
Cognitive Behavioral Therapy: A Meta-Analytic Review. Cognitive Therapy and Research, 36(5), 427-440. - Holick, M. F. (2004). Vitamin D: A D-Lightful Health Perspective. Nutrients, 6(4), 1163-1173.
- Rosenthal, N. E., Sack, D. A., & Gillin, J. C. (1984). Seasonal Affective Disorder: A
Description of the Syndrome and a Review of the Treatment. Journal of Clinical Psychiatry, 45(1), 39-47. - Terman, M., & Terman, J. S. (2005). Light therapy for seasonal affective disorder: A review of efficacy. Psychological Bulletin, 131(5), 677-689.
- Varga, A., Neumayer, É. (2019). Iskolai tehetséggondozás a természetben, egy pedagógus-továbbképzés tanulságai.
- Wetterberg, L. (2008). Seasonal affective disorder: From diagnosis to treatment. Nordic Journal of Psychiatry, 62(5), 341-346.