Coaching fogalma, legfontosabb jellemzői
Családon belül volt egy érdekes beszélgetésünk a segítő szakmákról, egy családtagom pedig egyszerűen kijelentette:
„Én is coach vagyok, jó tanácsokat bármikor osztogatok bárkinek!”
Kijelentése gyanútlan volt, ekkor ugyanis még nem tudta, hogy milyen irányban fejlesztem tovább magam. Számomra mostanra kirajzolódott, hogy sok esetben érdemes inkább ezzel kezdeni:
Mi nem a coaching?
Nem tanácsadás, nem terápia és nem minősítés.
Nem tanácsadás, mert minden ember különböző, köszönhetően eddigi életutunknak, a genetikának, családfánknak, hitrendszereinknek és számos más tényezőnek. Ennek megfelelően a legjobb tanácsot önmagunktól kaphatjuk – ehhez van szükség önismeretünk mélyítéséra és adott esetben egy coaching folyamat adta kimozdításra, nézőpontváltásra.
Nem terápia, hiszen az a múlt történéseivel (is) dolgozó szakember kompetenciája.
E támogató beszélgetés célja az egészséges, ám elakadásokkal, nehézségekkel küzdő – vagy csak fejlődni vágyó – embereknek, szervezeteknek való segítség megadása.
Nem is minősítés, hiszen egy gyakorlott és magabiztos segítő sasszemmel veszi észre a gondolatai között közeledő buktatókat, mint például:
- „erről nekem teljesen más a véleményem”
- „ide pont van öt saját történetem, ami hirtelen mind kikívánkozik”
- „ez nem is igazi elakadás”
- „már sorolom is az ötleteimet a megoldásra”
A coaching célja
Személyre szabott programjaimmal célom, hogy megoldásorientáltan és hatékonyan tudjam támogatni a hozzám fordulókat. Teszem ezt a jelenből jövőre fókuszálva, arra sarkallva Téged, hogy megvizsgáld: milyen helyzetben vagy most – mit tudsz azért tenni, hogy innen tovább léphess?
A coach fontos jellemzője, hogy semleges tud maradni – tehát ismerősnek, barátnak, családtagnak más szakembert ajánlunk – és mellérendelt szerepben van.
Nincs alá-fölé rendelt viszony a coachingban, mint például egy családban a szülők és gyermekek között – vagy akár egy terápián pszichológus és páciens között.
Eddig főként olyan kliensekkel dolgozhattam, akik nyitottak a változásra, változtatásra. Véleményem szerint ez annak köszönhető, hogy egy önkéntes, én-fókuszú folyamatról – ideális esetben 5-10 olyan alkalomról – van szó, melyek közt nem telik el két hétnél több. Amikor valaki önként dönt egy segítő felkeresése mellett, akkor eljutott a fejlődésben arra a szintre, hogy nyisson az önismeret ezen módja felé. A folyamat vállalásával pedig el is köteleződik amellett, hogy hétről hétre tegyen magáért – ha csak azzal is, hogy ezeket a minőségi 60-90 perces én-időket magára szánja.
A folyamat rövid bemutatása
Nulladik lépés: első körben egy 60 perces, díjmentes konzultáción találkozunk. Ez arra jó, hogy kicsit megismerjük egymást, rálássunk „működik-e a kémia”. Fontos a kölcsönös szimpátia, hiszen ez alapozza meg a nyílt kommunikációt.
Egy kölcsönös bemutatkozás után elmondom Neked a coaching folyamat kereteit, illetve lehetőséged lesz feltenni felmerülő kérdéseidet. Érintőlegesen ismerkedünk a téged foglalkoztató témákkal, majd a végén eldöntjük tudunk-e, szeretnénk-e együtt dolgozni.
Amennyiben úgy döntesz, belevágsz, úgy a következő alkalom témalistád megírásából áll. Utóbbit úgy kell elképzelni, mint egy étlapot, amiről a találkozók folyamán szemezgetünk majd.
Ezt követően minden alkalommal egy-egy újabb témát teszünk a nagyító alá, átbeszélve hol tartasz most és mit szeretnél elérni. Végül pedig azt, hogy a vágyott állapot eléréséig vezető lépéseket hogyan illetve mikor tudod megtenni.
Az utolsó alkalom második felében keretet adunk a közös munkának, ránézünk honnan-hova jutottál, mit tanultál magadról és merre tovább.
Mire számíts?
Kérdések, kérdések, kérdések
Izgalmas coaching eszközök – amelyeket természetesen kizárólag akkor használunk, amennyiben azok Neked is komfortosak (Pl.: skálázás, naplózás, rajz, érzés kártyák, céltábla, szereptorta, stb.)
Erőforrásaid feltárása
Berögzült hitrendszerek új nézőpontra cserélése
Nagy felismerések és összemosolygások
Titoktartás, bizalmi légkör
Hol találtam meg magam a coachingban?
Ott, ahol a beszélgetésünk alatt felcsillan a szemed és lejegyzetelsz egyet a saját gondolataid közül.
Ott, ahol megmutatok Neked egy izgalmas coaching eszközt és azt eredményesen tudjuk bevetni a közös gondolkodás serkentésére.
Ott, ahol elégedett mosollyal, felismerésekkel zárjuk az alkalmat.
Ott, ahol két találkozó között is dolgozik benned az, amiről beszéltünk.
Ott, ahol motiváltan és szívesen állsz bele az általad tett vállalásokba.
Nekem miért inspiratív?
Mert folyamatos változásban, fejlődésben tart. Formálja a benne részt vevő, egyenrangú feleket. A közös felismerések, összemosolygások vagy akár maga a nehezen megélt csend – mind-mind újabb darabkákat fednek fel belőlünk.