Öngondoskodás = töltődés?
Az öngondoskodás magába foglal minden olyan tevékenységet, amelyet az ember saját jólléte érdekében tesz,legyen az akár szellemi, testi, kapcsolódási, érzelmi vagy spiritualitással kapcsolatos.
Ide sorolható az is, ahogyan önmagunkról vélekedünk, mennyire ismerjük fel saját szükségleteinket, vagyunk tisztában határainkkal.
Sajnos sokan úgy vélik, hogy az öngondoskodás önzés, egoista dolog vagy éppen nem ismerik fel, mennyire kiszolgáltatott helyzetben élik mindennapjaikat. A megszokottá vált rohanás közben sokszor nem jut idő és energia arra, hogy önmagunkkal érdemben foglalkozzunk. De az is lehet, hogy jut önmagunkra idő, ám ez nem minőségi, hiszen kizárólag a televízió nézést és közösségi média görgetést takarja.
Ha valaki nem bízik magában, lehetetlen elérni azt, amit valóban tud és amire igazán képes.
Baksa László – magyar válogatott vízilabdázó, kapus
A kiindulópont lehet az önelfogadás, hogy szeressük lényünket, ahogy vagyunk. Tudjuk, hogy ez ugyan egyszerűen hangzik, mégis egy gyakran rögös, hullámzó és változatos – talán egész életünkön átívelő – utat takar. A jó hír, hogy egész életünkben képesek vagyunk a változásra, a változtatásra, ha van bennünk kellő motiváció, ha reális és elérhető a célunk és nem csak illúziókat kergetünk.
Állj meg egy percre!
Mikor volt utoljára, hogy saját kedvedre, örömödre tettél valamit? Fel tudod idézni milyen érzéseket keltett benned?
Testi öngondoskodás
Talán unásig hallottuk már: „Ép testben ép lélek”
Pedig bizony így van, a rendszeres testmozgás elménket, lelkünket is segít frissen, edzettebben tartani.
Azonban hiába végzünk egy mozgásformát pl. 12 héten át rendszeresen, ha azt sportolás közben nem élvezzük, akkor nem lesz olyan erős mértékű pozitív hatása, illetve nagyobb rá az esély, hogy később abbahagyjuk (Singh, és mtsai, 2023).
Goschi Gabriella sportpszichológus szerint a feszültség fontos és elengedhetetlen eleme a fejlődésnek, amelynek a legfontosabb része a cél, amiért ezt a feszültséget elviseljük; legyen szó akár sportról vagy önismeretről. Kisgyermekkortól kezdve a mozgás az élet elengedhetetlen velejárója, amely a környezet és saját személyük megismerését teszi lehetővé, kapcsolódási pontokat eredményezhet, illetve saját határainkat is jobban megismerhetjük általa.
Érdekesség
Egy 2023-as tanulmány szerint a sportnak minél intenzívebb formáját gyakoroljuk, annál jobb hatással van ránk. Ezen belül is, azok az edzéstervek, amelyek minimum 1,5-3 hónapon át tartanak, érik el a legjobb hatást egészségünkre, szervezetünkre.
A testi öngondoskodás elengedhetetlen eleme a mozgáson kívül a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, folyadékbevitel és a helyes táplálkozás.
Lelki öngondoskodás
A spiritualitás kérdése nem csak a vallásos személyeket érinti, páldául mindannyiunknak szüksége van a belső nyugalom megtapasztalására. Az imádkozás, elvonulás, zarándoklat, relaxáció, meditáció, imagináció mind segítenek befelé fordulni és megismerni jobban önmagunkat, elfojtott vágyainkat, céljainkat és életünk értelmét; segítséget kapunk a lelassuláshoz és a tudatos jelenlétbe való megérkezéshez.
A lelki öngondoskodás segít pozitívabban szemlélni az életet és felismerni-tudatosítani-adott esetben átírni az automatikus negatív gondolatainkat.
Állj meg ismét!
Neked mit jelent a belső nyugalom? Hogyan tudod megtapasztalni a belső nyugalmadat és mikor tetted ezt utoljára?
Korunkban egyre elterjedtebb szakmák a coach, a pszichológus és a pszichoterapeuta is. Azonban sokan tanácstalanok, hogy az adott problémával kihez is kellene fordulni, mi az előbb említett szakemberek közötti különbség. Erre a kérdése próbál választ adni az alábbi táblázat. Természetesen mind a 3 szakmán belül vannak különböző szakterületek, amelyekre az adott szakember specializálódott:
Pszichiáter | Pszichológus | Coach | |
---|---|---|---|
Végzettség | 6 év orvosi egyetem + 5 év rezidensi időszak | pszichológusi diploma (3+2 év) | pár hónapos tanfolyamtól 1-2 éves egyetemi továbbképzésig |
Probléma | mentális zavarok, hangulatzavar, gyógyszeres kezelést igénybe vevő problémák | mindennapi elakadások, gyász, párkapcsolati és családi problémák, sport, iskolai elakadás, fejlődés iránti igény | motiváció, életmódbeli problémák, stresszkezelés |
Időtartam | általában hosszabb idejű – akár egész életen át tartó | változó, pár hónaptól kezdve akár több éven keresztül is tarthat | általában rövid, pár hónap |
Idő orientáció, cél | gyógyító jellegű, múlt-jelen-jövő fókusszal | támogató, fejlődés a cél, múlt-jelen-jövő fókusszal | jelen – és jövőfókuszú, múlt kevésbé |
Egyéb jogosultság | gyógyszer felírása, diagnosztizálás | kutatás, oktatás | kompetenciahatárait felismerve ajánlhat más szakembert |
Érzelmi öngondoskodás
Hiába sportolunk, vagyunk lelkileg kiegyensúlyozottak, méis érezhetjük azt, hogy rendszeresen felülkerekedik rajtunk a túlgondolás vagy nehéz érzelmeink. Ilyenkor is kihívást jelent jóban lenni önmagunkkal.
Merjük megélni érzelmeinket, kimutatni azokat és ha kell, segítséget kérni! Sokan gondolják, hogy a sírás a gyengeség jele, pedig sokkal inkább egy érzelem külső megnyilvánulás. Testünk jelzi: ez meghatott, elszomorított, feldühített, stb.
Fontos ám nehéz feladat lehet negatív érzelmeink megfelelő átélése. Elfojtásuk rövidtávon hasznosnak tűnhet – hosszú távon azonban biztosan káros (gyűlik-gyűlik, majd kirobban, vagy ha nem tud, például testi betegségként jelentkezik).
Keressük az olyan alkalmakat, lehetőségeket, ahol pozitív élményekkel és belső erőforrásainkra támaszkodva töltődhetünk!
Könyvajánló:
Csernus Imre-Kádár Annamária-Pál Ferenc-Popper Péter: Sors és önismeret
Belső erőforrásaink segít megismerni, többek között olyan kérdésekre kaphatunk választ, hogy mennyire van lehetőségünk saját sorsunk alakítására; nehéz helyzetekben hogyan lehet a saját belső erőforrásokra támaszkodni.
—————————————————————————————————————
Hiszünk abban, hogy minden témában számtalan nézőpont létezik, célunk ezek közül egy megmutatása. Annak a megmutatása, ami hozzánk ebben a témában a legközelebb áll.
Nem állítjuk, hogy nálunk van a mindentudás varázspálcája, csupán felkínáljuk Neked a gondolatainkat. Ezek közt, ha találsz számodra építőt, azt vidd magaddal – ha pedig több ilyenre is rálelsz, akkor fontold meg a közös munkát!
Azt is megköszönjük, ha bármilyen észrevétellel vagy kérdéssel találsz ránk. Ezeket is írd meg bátran, kapcsolódjunk ezen elérhetőségek bármelyikén.
Érdekel miben rejlik még a mindfulness szépsége és mi is ez pontosan? Nézd meg bővebb leírásom a mindfulnessről.
A cikk megírásában, adatok összegyűjtésében segített: Sárközy Borbála, pszichológus hallgató, a Lélektöltés oldal hírleveleiért, cikkeiért felelős segítőm.
FORRÁSOK:
Pintér, G. (2019). Társszakmák a lelki egészség szolgálatában. Mentálhigiéné és pszichoszomatika, 20(3), 207-238.
Singh, B., Olds, T., Curtis, R., Dumuid, D., Virgara, R., Watson, A., Szeto, K., O’Connor, E. J., Ferguson, T., Eglitis, E., Miatke, A., Simpson, C. E., & Maher, C. (2023). Effectiveness of physical activity interventions for improving depression, anxiety and distress: an overview of systematic reviews. British Journal of Sports Medicine.
https://mindsetpszichologia.hu/fejlodes-es-eredmenyesseg-a-tudatossag-altal
https://tudatossag.net/ilyen-vagyok-es-kesz-a-valtozas-utjaban-allo-tevhitek