A pihentető alvás természetesen létrejön, amikor a test és az idegrendszer biztonságban érzi magát. Az alvás nem elhatározás vagy akarás kérdése, sőt gyakran még a jól ismert alváshigiéniai alap tételek sem működnek.
Te hogyan bánsz magaddal napközben?
Érdekes lehet erre ránézni, hiszen talán pont ez a bánásmód köszön vissza éjszaka.
Bár az alvást nem lehet kierőszakolni, sokat tehetünk azért, hogy megteremtsük azt a belső és külső környezetet, ahol az idegrendszerünk valóban el tud engedni. Ha veled is gyakran előfordul, hogy este a tested már fáradt, de a belsőd még látszólag aktív, háborog, készenlétben van, akkor tudd: valószínűleg egész nap figyeltél, döntöttél, reagáltál, kontrolláltál – és ebből az aktív, éber üzemmódból próbálsz hirtelen „átkapcsolni” a pihenésbe.
Tehát ahhoz, hogy este valóban tudjunk pihenni, számít, hogyan bánunk magunkkal napközben.
Idegrendszer, mikropihenők
Az idegrendszer nem gombnyomásra vált át üss-fuss-menekülj módból biztonságos, nyugalmi módba, hanem fokozatosan hangolódik át. Ha egész nap stressz üzemmódban vagyunk, és nincs tér semmilyen fellélegzésre, akkor este hiába vágyunk csendes megérkezésre.
Ezért sokat segíthet, ha a nap során is van lehetőség mikropihenőkre – néhány perc, amikor nem történik semmi. Egy hosszabb kilégzés, egy pillanat lehunyt szemmel, egy lassabb séta két feladat között. Ezek a kis megállók nem pazarolják az időt – hanem segítik a későbbi alvást is.
Alváshigiénia és kutatások
Az este nem a lefekvéssel kezdődik, hanem sokkal korábban. Ilyenkor valóban érdemes csökkenteni a stimulációt – kevesebb képernyő, zaj, döntés, fókusz. Jó, ha vannak esti szokások, amelyek átsegítenek a nappali tempóból az éjszaka ritmusába: tompább fények, egy meleg zuhany, mécses, csendes zene, vagy csak pár perc, amikor visszatérünk a testünkhöz és a légzésünkhöz. Nem kell, hogy tökéletes estéink legyenek – csak olyan pillanatok, amikben letehetjük, amit addig cipeltünk.
Német orvostanhallgatók képernyőhasználata (2023 április)
A Drezdai Műszaki Egyetem vizsgálata során 415, átlagosan 24 éves német orvostanhallgatót kérdeztek meg online kérdőív formájában. A 2023 áprilisában publikált eredmény szerint minden plusz szabadidős képernyőhasználati óra átlagosan 10 perccel későbbi elalváshoz vezet.
Norvég diákok: +59 % álmatlanság (2025 március)
Egy 2025 márciusában publikált norvég felmérés során 45 000, 18–28 éves diákot kérdeztek meg arról, mennyi időt töltenek képernyő előtt lefekvés után. A kutatás során havonta egyórás esti képernyőhasználat 59%-kal növeli az álmatlanság rizikóját, miközben 24 perccel csökkenti az alvás időtartamát .
Azt sejtem, hogy ha ezt a bejegyzést olvasod, akkor találkoztál már ezekkel a tanácsokkal: elalvás előtt ne telefonozz, legyen hűvösebb és sötét a szobában, ne egyél lefekvés előtt nehéz ételt, délután kerüld a koffeint, kerüld az alkoholt, az éjfél előtti alvás csodákat tesz stb…
Ezek szuperek, de… nekem nem egyszer volt, hogy MINDENT betartottam és megfejeltem a kedvenc elalvás előtti gyógyteámmal, mégsem tudtam aludni.
Ilyenkor mi történik? Agyalás, zizgés, majd talán bosszankodás, hogy holnap fáradt leszek, miért nem megy, miért szuszog a férjem MEG EGYÁLTALÁN MIÉRT VESZ LEVEGŐT és hasonlók 😀
Ez a sok éjszakai történés válasz a nap (vagy hét vagy év..) során felgyűlt feszültségekre.
Még egy kis saját élmény
Egy téli mindfulness elvonuláson eljutottam odáig, hogy csak feküdtem és figyeltem a gondolataim a végtelenségbe és tovább. Valahogy megnyugtatott, hogy most ez van, a testemben azért csak bízhatok, két dolog történhet: 1. egyszercsak úgy elfárad, hogy álomba zuhanok (juhé), 2. én leszek az első ember a bolygón, aki alvás nélkül is él (juhé)
Az, hogy elengedtem a görcsös akarást, miszerint „már pedig én el fogok most aludni, mert fontos holnap kipihentnek lenni” – láss csodás, elhozta az alvást. Ez az álmatlanságot megengedő attitűd nagyon sokat jelent azóta is (bár mostanában egyáltalán nincs ilyen gondom). A megengedést egyébként a mindfulness tanfolyamok során az egyik alap hozzáállásként tanítjuk és sok kérdés, aggály szokott ezzel kapcsolatban felmerülni a résztvevők között. Ez mindig izgalmas folyamat 🙂
Hogyan segíthet tehát a mindfulness gyakorlása?
Sokszor amint lefekszünk, elindul a belső monológ: újrajátszódó helyzetek, a holnap megtervezése vagy rágódás a kihagyott lehetőségeken. A tudatos jelenlét megtanít arra, hogyan ismerjük fel ezt az üzemmódot, és hogyan ismerkedjünk vele egy hosszabb távú, nyugodtabb létezésért.
A mindfulness gyakorlása során nem az a cél, hogy „kiürítsük a fejünket”, hanem hogy megtanuljuk megfigyelni, mi történik bennünk. Ez különösen hasznos elalvás előtt, hiszen ha nem akarjuk elnyomni vagy megoldani a gondolatokat, csak teret adunk nekik, akkor a belső feszültség gyakran magától is csökken. A figyelem fókuszálása például a légzésre, a testérzetekre az ágyban fokozatosan aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, amely a nyugalmi állapotért felelős.
A rendszeres mindfulness-gyakorlás pedig hosszú távon is hatékony: kutatások szerint csökkenti az alvászavarok kockázatát, enyhíti az elalvási nehézségeket és javítja az alvás minőségét. Emellett segít tudatosítani, ha napközben túlpörgetjük magunkat. Így könnyebb észrevenni azokat a pontokat, ahol lelassíthatunk vagy újraszabályozhatjuk magunkat, még mielőtt este fejben túlterhelten érkeznénk az ágyba.
🧘 AKTUÁLIS TANFOLYAMOK 🧘
2025. szeptemberben ismét indul két mindfulness-alapú stresszcsökkentés tanfolyamom, ezekre 07.20-ig early bird kedvezménnyel tudsz csatlakozni.